Čajový svět

Zelený čaj

zdroj článku: www.cajovykramek.cz

Zelený čaj má stejně jako čaj černý původ v čajovníků. Čajovník čínský " Camellia sinensis " - existují tři varianty této rostliny - čínská, ásámská, indonéská. Zelený čaj neprochází procesem fermentace, takže při produkci nedochází k žádným chemickým změnám. Po otrhání se nechají čajové lístky nanejvýše 2 hodiny ve stínu zavadnout, nebo se začnou ihned zpracovávat - záleží na místních zvyklostech a druhu čaje. Oxidaci je zabráněno opražením na pánvi (nejčastější metoda používaná v Číně), propařováním (japonské čaje), nebo pečením. Proto se čajové lístky nezabarví do černočervená jako po fermentaci u černého čaje, ale zůstávají zelené. Poté se lístky tvarují a suší, obvykle několikrát za sebou. Staleté zkušenosti s výrobou zeleného čaje daly vzniknout mnoha charakteristickým podobám čajových lístků, ať už je to proslulý Gunpowder (střelný prach) nebo spirálovitě se kroutící vlásky čaje Pi luo čchun. Zelený čaj je co po chuti hořčí než čaj černý, neboť obsahuje více tříslovin. Vitamíny a minerální látky zůstávají beze zbytku uchovány, neboť nejsou fermentací narušeny.

I když lze podle historických pramenů velmi těžko určit kdy a kde začali lidé pít čaj, za pravlast lahodného trpkého moku je pokládaná Čína - země téměř s pět tisíc let dlouhou kulturní tradicí.
Zelený čaj je v Evropě v kursu teprve od počátku 90. let. Jeho spotřeba se v tomto světadílu od roku 1990 zvýšila desetkrát. Úplnou novinkou však ale není. Evropa pouze zapomněla, že už se tu jednou objevil. A sice zcela na počátku evropských čajových dějin: úplně první čaj, který Holanďané okolo roku 1610 přivezli z Číny, byl právě zelený čaj.

Seznam medicínského působní, které věda zelenému čaji přisuzuje, je dlouhý. V jedné japonské vědecké práci se píše, že nálev zeleného čaje působí preventivně proti 61 nemocem a 21 chorob dokonce dokáže léčit. Obsahuje množství vitamínů jako např.: C, B1, B2, B3, B7, E, betakarotén, minerálů: zinek, mangan, draslík, hořčík, fluor a také třísloviny, alkaloidy, saponiny a katechin EGCG, který zabraňuje tvoření zhoubného nádoru.

Žádné komentáře